• הפרעות נפשיות בחתולים

הפרעות נפשיות בחתולים

חבריכם נוהגים לא אחת לספר בשבחו של החתול המתגורר אצלם, בהרגלי הניקיון שלו ובמידותיו הנאות ?
אכן, החתולים הם חיות מחמד אידיאליות לגידול בבית : הם אוהבים מגע ,שומרים על הניקיון ובאופן כללי אינם דורשים טיפול שוטף משמעותי.
אז אם החתול שלכם לא עונה על ההגדרות לעיל והוא דווקא תוקפני או מנומנם מדי או מטיל שתן ריחני ברחבי הבית במקומות שלא יועדו לכך, ייתכן שהוא לוקה באחת מהבעיות הנפשיות השגורות אצל חתולים.

לגור חתולים יש שלושה צרכים בסיסים : יחס אימהי, מזון ושעשועים(כדי לדמות מרדף אחרי ציד). בדיוק כמו אצלנו בני האדם, כאשר אחד או יותר מן הצרכים הבסיסיים אינם מסופקים עלולים החתולים לפתח בעיות התנהגותיות ונפשיות.

מהן הבעיות הנפוצות אצל חתולים?


קודם כל דיכאון. חתול מדוכא מרבה לישון הרבה יותר מבני מינו הידועים כחובבי שינה. בהיותו ער הוא עלול להפוך תוקפני או לאבד את הרגליו (למשל להטיל שתן בארגז המיועד לכך).
חרדה: הסימנים לחרדה הם תוקפנות, פעילות כפייתית (כמו ליקוק הפרווה ללא הפסקה, עד להתקרחות) ובעיות בריאות מרובות(בעור, בדרכי השתן או במערכת העיכול).
בעיות הבריאות נובעות משינויים בהתארגנות: החתול אינו אוכל ושותה באופן מסודר, או משנה את הרגלי ההתנקות שלו באופן שפוגע בגופו, או בכלל מאבד שליטה בטריטוריה דבר הגורר אחריו בעיות במתן שתן או צואה וגורם לתחילת שרשרת של תהליכים רפואיים המלווים בדלקות במערכות העיכול או השתן.
אצל חתול בוגר מעבר דירה, שינוי סטאטוס משפחתי של הבעלים ואירועים משמעותיים נוספים עלולים לגרום לחתול לפתח הפרעה נפשית, כמו גם דיכוי צרכיו הטבעיים כמו התרבות, ציד ותנועה.

אם יש חשש שהחתול לוקה בחלק מהתסמינים שתוארו, ניתן לטפל.


הווטרינר יאבחן האם החתול סובל מבעיה נפשית או מבעיות בריאות הנלוות לכך. הטיפול בהפרעות נפשיות הינו תרופתי, בדיוק כמו אצל בני אדם.

לרוב מחלה או הפרעה נפשית אצל חתולים מלווה במתן שתן מרובה, כמעט בכל מקום. על רצפת המטבח, על השטיח בסלון, על המיטות והספות. לעיתים, סירוס החתול עשוי למנוע תופעה זו משום שכך מנטרלים אצלו מספר צרכים לא ממומשים כמו הצורך בהתרבות והצורך לשלוט בטריטוריה. לפיכך, זוהי אחת הסיבות להמלצה על סירוס מגיל 8 חודשים ואילך. הסירוס גם יכול לסייע בנטרול אגרסיות ובתופעות של תוקפנות מינית הקיימות גם אצל חתולים.
ישנן מחלות פסיכיאטריות נוספות אצל חתולים, הנפוצה בהן היא פוביה. במקרה כזה יש למצוא את הגורם לפוביה ולהתייחס אליו. ישנם חתולים המפתחים פוביות מכלבים, לאחרים פוביות אפילו מבדים מסוימים. ברגע שמזהים את הבעיה ניתן להתגבר עליה באמצעות הימנעות מגורם הפוביה.

0 Comments
0 Pings & Trackbacks

כתיבת תגובה