כיוון שכל שנת כלב היא כשבע שנות אדם, יכולים להתרחש אצל כלב שינויים בריאותיים משמעותיים בתקופה של שלושה עד שישה חודשים בלבד.

בזמן החיסון השנתי נערכת בדיקה קלינית שתפקידה לאתר בעיות בטרם החמרתם. מספר אמצעי אבחנה עומדים לרשות הרופא:

בדיקות אק"ג- מאפשרות מעקב אחרי תפקוד הלב, אי ספיקת לב או אי איזון בחומרים ואיתורן מבעוד מועד ימנע נזק בלתי הפיך לשריר הלב.

צילומי רנטגן-בעזרת ציוד מתקדם ניתן לאתר גידולים, שינויים בגודל של איברים פנימיים והצטברות מינרלים ברקמות רכות וקשות.

בדיקות דם- מספקות מידע על מצב איברים פנימיים חשובים, מלחים, פעילויות הורמונאליות ואבחון מחלות זיהומיות.

אבחון בעיות עור- העור מהווה מראה למספר רב של מערכות בגוף. עור בריא הוא חלק ועשיר בפרווה רציפה.סימנים של עור חולה הם קרחות, אדמומיות, בצקתיות, שמנוניות,קשקוש עדין או גס, עיבוי ופיגמנטציה מוגזמת אליהם נלווה בדרך כלל ריח חריף ורע. אלרגיות רבות הן תוצאה של פעילות יתר במערכת החיסון.

הטיפול בעור הוא בעיקרו מניעתי, כלומר מניעת הגעתו של הגורם לאלרגיה אל בעל החיים. גורם אלרגני עיקרי הוא פרעושים ולכן יש למנוע זאת באמצעות שימוש נכון רציף וקפדני בקוטלי פרעושים.

אבחון מחלות פה ולסת- הצטברות אבן שן ודלקות חניכיים שכיחות מאוד אצל חתולים וכלבים. דלקת חניכיים גורמת לכאב, ריח רע מהפה ולעיתים סירוב אכילה.חיידקי פה החודרים לזרם הדם עשויים לפגוע בלב בכבד ובכליות ולהוביל למחלות חמורות ומסוכנות. חיידקים מחלל הפה והשיניים עשויים לחדור דרך החניכיים הפגועות אל זרם הדם ולהתיישב על מסתמי הלב הכליות והכבד ולגרום למחלקות קשות מאוד המקצרות את חיי הכלב. מניעת המחלה נעשית על ידי טיפול מוקדם בהצטברות אבן השן, עקירת שיניים ואף סתימה בשיניים.

בדיקה ידנית- לא פחות חשובה מהאמצעים הטכנולוגיים, ומעבר ליתרון האבחנתי שבה היא מעניקה מגע נעים וליטוף הכלב. בעיה נפוצה אצל חתולים שמתחילה בבליעת עודפי הפרווה תוך כיד ניקוי עצמי, יכולה להיות מאובחנת בבדיקה זאת. במערכת העיכול יש ריר הריר מדביק את השערות יוצר מעין "פקקים" שחוסמים את מעי החתול ומפריעים לפעולת העיכול התקינה.מתן חומרים שעוזרים ליציאת כדורי השיער וגם מזון מיוחד לטיפול בבליעת שיער מסייעת בפתיחת ה"פקקים".

0 Comments
0 Pings & Trackbacks

כתיבת תגובה