השבוע הובהל למרפאה בוקסר צעיר כבן שנה וחצי ללא הכרה ובמצב כללי קשה שהצריך פעולות חירום מיידיות. הכלב התקבל במצב שוק, עם קשיים נשימתיים והיפרוונטילציה.
בעל הכלב הגיע מיוזע ונרגש לאחר שסחב את הכלב גדל הממדים לרכב בדרכו למרפאה.
לאחר שהגשנו לו כוס מים קרים סיפר בדמעות שרק לפני חצי שעה שיחק הבוקסר עם כדור על שפת הים כשלפתע התמוטט.


בניגוד לבני האדם המקררים עצמם על ידי הזעה, כלב מקרר עצמו באמצעות הלשון. שרבוב הלשון החוצה ונשימה מהירה נקראת הלחתה – במהלכה מתבצע קירור על ידי איוד של הנוזלים מהלשון והריאות. חום גוף נורמאלי אצל כלב הוא 38.5 ובתנאי מזג אוויר רגילים הכלב יווסת את חום גופו כהלכה. במקרים בהם הטמפרטורה גבוהה מאוד, או בעת מאמץ גופני מוגזם הכלב מאבד את היכולת לווסת את החום. החום שלא מתפנה מעלה את חום הגוף מה שעלול להסתיים כ"מכת חום".

הסימנים למכת חום הם : חום וחולשה, הלחתה מהירה, דופק מהיר, ריר מהפה ובמקרים חמורים יותר אף פרכוסים והתמוטטות. הלחץ הנשימתי עלול להשפיע גם על מערכות אחרות ולגרום לדימומים מהחניכיים והאף ושלשול דמי.

בכלבים בעלי אף פחוס כבולדוג, בוקסר ופג התופעה עלולה להיות חמורה יותר. בשל מבנה הפנים תופעת עליית החום עשוייה להתרחש גם בשינוי קטן של טמפרטורה. תופעה זו ידועה ומכונה בשם סינדרום המצוקה הנשימתית בו הגברת הנשימה גורמת ללחץ שלילי במהלכו החך הרך נשאב לתוך חלל הפה ומגביר את הלחץ והחסימה. מערכת העיכול עלולה להיות מושפעת מלחץ זה והכלב יקיא, בפיו ייווצר קצף ומכאן הדרך קצרה לכשל מערכות כולל.

בעת אירוע שמזוהה כהיפרטרמיה הווטרינר יקרר ויאוורר את הכלב ויחבר אותו לנוזלים ותרופות שמטרתם למנוע קריסת מערכות. עד ההגעה למרפאה מומלץ לאוורר ולקרר את הכלב באמצעים העומדים לרשותכם.

מכת חום עלולה להסתיים במוות אך יכולה להמנע בקלות עם קצת תשומת לב.
בימים חמים מאוד מומלץ לא לקחת את הכלב לטיול כי גם שתיית הרבה מים לא תסייע לעצירת התחממות גופו.
דאגו לאספקת מים טרייה ואפילו הוסיפו מדי פעם קוביות קרח לקערת המים.יכמובן שלא להשאיר כלב ברכב אפילו לשנייה ולא להשאירו קשור בשמש.

לסיום אספר כי הבוקסר המיובש יצא מכלל סכנה ושב לביתו להמשך התאוששות.
בעל הכלב הבטיח שבקיץ הקרוב ייצא עם הכלב לים בעיקר בשעות אחר הצהריים .

ור על כפות הרגליים של בך מאספלט או חול חם, הן עשויות להיכוות במגע ישיר איתם.


 

0 Comments
0 Pings & Trackbacks

כתיבת תגובה