בכלב שהגיע השבוע היה צורך לטפל באופן מיידי. העין דמעה והכלב סבל מכאבים עזים ולא נתן לאף אחד להתקרב אליו. הבעלים סיפרו שהכלב חזר מהגינה פגוע ועם כאבים עזים באזור הפנים. בבדיקה ראשונית אבחנתי שיש כיב בקרנית באמצעות בדיקה שמה פלואורסאין. בבדיקה נבדקת שלמות הקרנית באמצעות נוזל מיוחד הנדבק אליה ומעיד על כל סריטה או שינוי בשטח הקרנית. כמובן שבשלב זה היה צורך להרדים את הכלב ולסגור את העין זמנית כדי למנוע את הגדלת הנזק.

הקרנית היא שכבה שקופה חיצונית המכסה את קדמת העין ותפקידה להכניס אור. מעצם מיקומה הקרנית רגישה לפגיעות חיצוניות העלולות לגרום כיב (פצע) ואז הקרנית מאבדת משקיפותה. במקרה ונוצר כיב יש להגן תחילה מנזק שהכלב יכול לעולל לעצמו. הכלב יחוש שיש לו גוף זר בעין וינסה לגרדו באמצעות הגפיים או לשפשף את הראש על חפצים בשטח מה שעלול להעצים את הנזק.

מאחר והכיב אובחן כעמוק הוזמנה למרפאה מומחית עיניים וטרינרית על מנת לשקול את דרכי הפעולה. התמחותו של וטרינר, בדיוק כמו רופא משפחה, מאפשרת לו לטפל ברוב המקרים המגיעים לפתחו אולם חלק ממומחיותו הינה לאבחן באילו מקרים נדרשים מומחים בתחומים שונים כגון מומחה כירורג, מומחה עינייים מומחה עור וכולי.

ואכן,מומחית העיניים נכנסה מייד לניתוח חירום על מנת לתפור את הקרנית הפגועה. לאחר שבוע העין כבר החלה להחלים ולאחר שבועיים דיווחו הבעלים שהכלב חזר לתפקוד מלא, ורק צלקת זעירה בעין וחתולת החצר החביבה  נותרו עדות לארוע. המומחית העידה שלולא היה הכלב מגיע המהירות לטיפול ייתכן והיה מאבד את עינו.

פצעים בקרנית עלולים להיגרם מפגיעה חיצונית, כוויה, תכשירי ריסוס, זיהומים ועין יבשה. בכלבים פחוסי אף קיים סיכון גבוה יותר לפתח כיבים בשל מבנה העין שהינה בולטת יותר משאר הפנים. כלבים בעלי קמטים בעור עלולים לסבול מקיפול של העפעף לתוך העין ובעיקר נגיעת ריסים בקרנית שגורם לתחושה של גוף זר בעין, עודף דמעות ופגיעה בקרנית.

אם הבחנתם בסימנים של : דמעות, עכירות בעין או שהכלב נתקע בחפצים – רצוי להתייעץ עם וטרינר כי ברוב המקרים הזמן רק מחריף את הבעייה. עדיין אין עזרי ראייה כגון משקפיים לכלבים, אבל עם רוב בעיות העיניים ניתן היום להתמודד ביעילות.

 

 

0 Comments
0 Pings & Trackbacks

כתיבת תגובה