• קרציות כלבים
קרציות
קרציות

קרציות

מי מאיתנו זכה אי פעם בכינוי המפוקפק "קרצייה" ? ובכן, אם הנהנתם בראשכם לחיוב, המשיכו לקרוא וגלו עד כמה הייתם צריכים להגיב בתקיפות.
קַרְצִיות הן על-משפחה של טפילים חיצוניים הניזונים מדם של יונקים, עופות, זוחלים ודו-חיים. קרציות הן גורם משמעותי בהעברת מחלות בין בני אדם ובעלי חיים. הנפוצות שבין המחלות אותן מעבירות הקרציות הן קדחת הקרציות, קדחת הבהרות וקדחת המערות. מותו המצער של מאיר אריאל ב-99 היה בשל קדחת הבהרות ובעיקר בשל כך שהמחלה ממנה סבל לא אובחנה בזמן. הדבקת בני אדם מתועדת כמעט כל שנה בארצנו אך בהחלט איננה נפוצה. על מנת להדבק, על קרצייה נגועה לעלות ולעקוץ ולמצוץ מדמו של הבעלים. מגע ישיר עם כלב נגוע איננו יכול להוביל להדבקות ולכן טיפול נכון נגד קרציות והדברה סביבתית בהחלט ימנעו את הסיכוי להדבקות.

הקרציות הם חרקים המהווים תת-מחלקה במחלקת העכבישים. אין להם מחושים הנושאים בדרך כלל את תאי חוש הריח בחרקים – אברי חוש הריח שלהן נמצאים בכפות זוג הרגליים הקדמיות (!) המורם כלפי מעלה כשהן מהלכות כדי לאתר בעזרתן פונדקאי זמין. בשלושת זוגות הרגליים האחוריות הן משתמשות להליכה. בכל בארבעת שלבי התפתחותה אוכלת הקרצייה ארוחת דם אחת בלבד, אולם ארוחה זו נמשכת 8-12 יום. במשך כל אותו הזמן היא צמודה לפונדקאי ומוצצת את דמו. לאחר מכן עוזבת הקרצייה הבוגרת את הפונדקאי מטילה 3,000-10,000 ביצים ומתה.
הקרציות נצמדות לכלבים בעיקר מאחורי האוזן. מכלב ביתי ומטופח שהגיע למרפאה נשלפו כ-15 קרציות בגדלים שונים רק מאזור האוזן (ראה תמונה). חשוב לא לשלוף את הקרצייה בידיים אלא להיעזר בפינצטה – הדם שנפלט ממנה בזמן השליפה עשוי להיות מזוהם.

וכמובן הכי חשוב – המניעה. יש לטפל בכלבים בעזרת חומרים מתאימים ולענוד לצווארם רצועה המכילה חומר נגד קרציות. השתמשו בתכשירים המתאימים לגודל,סוג חיה,גיל ומצב בריאותי. ישנם אמפולות יעילות נגד קרציות שניתן להשיג אצל וטרינרים בלבד. לא להשתמש בחומרים ללא רישיון או אישור ויש לשים לב להוראות השימוש על גבי האריזה.