כלבים ומתיקות הם שני מושגים שלרוב מתחברים יחדיו.
רוקסי הכלבה המתוקה בת השבע שהגיעה השבוע למרפאה הוכיחה כי עודף מתיקות בדם עלול להוות בעייה. הכלבה היתה במצב גופני ירוד, מיובשת, עם תאבון יתר (polyfagia), השתנת יתר (polyuria) וצמאון יתר (polydipsia).

בהמצא שלושת התופעות הנ"ל המתחילות כולן באות פ' החשד הראשון שיעלה במוחו של רופא מיומן היא מחלת הסכרת.

לאחר אכילה הסוכר אמור להיספג מהדם לרקמות באמצעות הורמון האינסולין המיוצר על ידי הלבלב. כאשר רמות האינסולין לא תקינות יווצר עודף סוכר בדם. הסוכר הינו סופח נוזלים וכתוצאה מכך יהיה עודף נוזלים בדם שיגרום לעודף שתן ועודף סוכר בשתן. הגוף ידרוש הרבה נוזלים, המים לא ייספגו וייצאו דרך השתן.כך גם עם האוכל, הרקמות יבקשו מזון שלא ייספג ויווצר עודף תאבון.

 על מנת לאבחן הוטרינר יבצע בדיקת דם בה ניתן לראות רמת סוכר גבוהה ובדיקת שתן בה ניתן לראות סוכר בשתן. לעיתים יש לבצע גם תרבית שתן משום שסכרת עלולה לגרום לזיהומים בדרכי שתן.

סכרת היא מחלה כרונית שלא ניתנת לריפוי אבל ניתנת לשליטה על ידי תרופות ואכילת מאכלים דלים בסוכר עם פחמימות קלות לעיכול. יש לבצע בדיקת שתן אחת ליום על ידי מקלון פשוט לשימוש על מנת לבדוק את רמות הסוכר וכן שהקטונים (שאריות פירוק הסוכר) לא נוכחים בשתן.
שמירה קפדנית על ההוראות לטיפול יומי בחולי הסכרת תבטיח את איזון רמת הסוכר ושיגרת חיים נורמאלית ואפילו אפשרות לחיים ארוכים ומאושרים.

זיכרו שהמחלה שכיחה בכלבים וחתולים וקלה מאוד לאבחון. עם הופעת אחד או יותר מהסימנים שהוזכרו יש לפנות לוטרינר באופן מיידי.

 

0 Comments
0 Pings & Trackbacks

כתיבת תגובה