ערב חתונתה טיילה בחורה צעירה עם הפודל הקטן שלה ברחובות הקריה. לפתע זינק על הפודל כלב גדול והחל לתקוף אותו בפראות.
בתוך כל הפאניקה ההלם וחוסר האונים זוכרת הגברת לפני שצנחה על הרצפה, את הכלב נועץ את שיניו בחוזקה בגופו של הפודל שהחל לדמם.
בשלב זה קיבלתי התראה שכלב מובל בדחיפות למרפאה לאחר נשיכה רצינית. הכלב הגיע עם קושי נשימתי ולכן היה חשוב לשמור על היכולת שלו לנשום ולאפשר יציאת וכניסת אוויר מהריאות. במצב כזה תיתכן קריסה גופנית כללית בזמן קצר מאוד. היה צורך לשמור על מנוחה ותוך כך בעזרת בדיקות להעריך את הנזק הריאתי על מנת לדעת האם להתערב כירורגית מיידית או שמא להמתין ולראות האם הגוף יפעיל מנגנון הגנה עצמית ואיזון.
למחרת היה צורך להתחיל לטפל בנאומוטרקס (אוויר שדלף מהריאה והצטבר תת עורית בבית החזה). לצורך כך בוצע ניתוח במהלכו נשאב האוויר מבית החזה כדי לתת לריאות את האפשרות להמשיך בתפקודן בנוסף לתיקון ובדיקת קיר בית החזה ויישור הצלעות. זהו ניתוח פחות שיגרתי הדורש מיומנות רבה, התערבות כירורג מומחה עם ציוד מתאים ומוכנות לכל תרחיש אפשרי.
הכלב עבר את הטיפולים בהצלחה והיום הוא בביתו אבל מעבר לעלות הכספית הגבוהה נגרם נזק נפשי לבעלי הכלב שבמהלך חתונתם שהתקיימה יום אחרי היו טרודים בשלומו של הכלב שחייו היו מוטלים על כף המאזניים.

בישראל מוגדרים 8 זני כלבים כמסוכנים : פיטבול, אמסטף, בול טרייר, דוגו ארגנטינו, רוטווילר, פילר ברזילרו, סטאף אנגלי וטוסה אינו. עם זאת, עם גידול וחינוך לא נכונים תיתכן תוקפנות גם בסוגי כלבים אחרים. תוקפנות לרוב נובעת משמירת טריטוריה ולכן חשוב לדכא את האינסטינקט בחינוך, תרופתית או בדרך כירורגית (סרוס). יש למנוע מהכלב לברוח משטח הבית. לא להשאירו בשטח קטן על מנת שלא ירגיש מאויים מכלבים אחרים. יש לדאוג לתקינות הרצועה ושער הבית ולמנוע בריחה של הכלב לרחוב. זיכרו שמעבר לאי נוחות שבארועים מסוג זה הנכם חשופים לתביעות מהנפגע שעלולות להגיע לסכומים נכבדים.
בניגוד לתוקפנות בין אנשים ששוברת שיאים בעתות בחירות, כלבים הם מטבעם נטולי כוונות זדון ועם טיפול שיגרתי נכון בכלב יימנעו מקרים מסוג זה

0 Comments
0 Pings & Trackbacks

כתיבת תגובה