השבוע הגיע למרפאה כלב בן 13 כשבעליו מדווחים על דליפת שתן בלתי רצונית ברחבי
הבית שהחלה כדליפה קלה והתפתחה להטלות שתן מרובות ללא שליטה.
הכלב גדל עם המשפחה מאז היוולדו, ישן במיטותיהם ונחשב אחד מבני המשפחה לכל עניין.

כל האופציות האבחנתיות כגון :גידול בפרוסטטה או אבנים בשלפוחית השתן טומנות בחובן טיפולים יקרים, ארוכים ולעיתים ללא הצלחה בשיעורים גבוהים כאשר מדובר בכלבים כה מבוגרים.

כלב נחשב גריאטרי בסביבות גיל 11 אצל כלבים גדולים וחתולים וגיל 13 בכלבים קטנים.
בגילאים אלה יש חשיבות מכרעת לביקורת תקופתית  כדי לאבחן כמה שיותר מוקדם התקדמות של מחלות שניתן להאיט את התקדמותן. לדוגמא בדיקת א.ק.ג תאבחן מחלות לב וריאות בהן ניתן לטפל תרופתית ולא להביא להדרדרות למצב בלתי הפיך.צילום רנטגן יעזור לאבחן גידולים, אבנים בדרכי השתן וכל שינוי במערכת העצמות והמפרקים. או אז הטיפול התרופתי יתמקד במניעת כאבים ותחזוק המפרקים ואף לבנייה מחדש של הסחוס.
בדיקות דם יעזרו לאבחן תפקודי כבד כליות, רמות סוכר בדם ותפקוד מערכת אמונולגית.

המזון לכלב הקשיש הוא קריטי בהיבט של שמירת איזון פנימי בין כל האיברים בגוף. מזון טוב ישמור על רמת החלבון, רמת הסוכר והמלחים בדם ובכך יקל על תפקוד הכליות ובאופן כללי יאריך את משך החיים של כל איבר. יש לבדוק את הכמויות המומלצות להאכלה ולשמור על משקל גוף תקין למניעת סוכרת ועודפי משקל שיפגעו במפרקים.

לעיתים, כשכבר מתעוררת בעייה כפי שתיארנו בהתחלה, עולות שאלות אתיות המניחות על כף המאזניים את הקושי של הכלב לשאת את הטיפול אל מול סיכויי ההצלחה שאינם כה גבוהים. במקרים כאלה יש לשקול היטב יחד עם הוטרינר את הסבל הצפוי בטיפול אל מול הסיכוי לחיות חיים ללא ייסורים. רק כשבטוחים כשאין טיפול יעיל ניתן לקחת את ההחלטה להעניק לו מנוחת עולמים – המתת חסד.

 

0 Comments
0 Pings & Trackbacks

כתיבת תגובה