• השמנת יתר

השמנת יתר – מגפה מס' 1

השמנת יתר הוכרזה על ידי ארגון הבריאות העולמי כמגיפה מספר אחת של המאה ה-21 השמנת יתר היא הצטברות עודפת של שומנים העולים על הסטנדרטים המבניים והפיזיים של הגוף. השמנת יתר אינה עניין אסתטי בלבד אלא מחלה הפוגעת באיכות החיים ומסכנת חיים. בחגים מקבל הנושא משנה חשיבות בשל ארוחות תכופות יותר ומיעוט בפעילות גופנית.

כלבים וחתולים חשופים גם הם לרעה חולה זו והסטטיסטיקה מראה כי 40% מאוכלוסית הכלבים ו 20% מאוכלוסית החתולים סובלים ממנה. כלבים וחתולים מוגדרים כסובלים מהשמנת יתר אם משקל גופם עולה על 15% ממשקלם האופטימלי.

וכמו ברוב הבעיות הבריאותיות הדרך הכי טובה לטפל בבעייה היא פשוט למנוע אותה. כמניעה רצוי כבר מגיל צעיר להרגיל את הגור למזון יבש, בכמות הממולצת בהתאם למשקלו ולהשתדל לא לתת שאריות אוכל משולחן המשפחה – כך יימנעו גם הנידנודים הבלתי נעימים בשעת הארוחה. יש להקפיד להוציא את הכלב לטיולים על מנת לשריפת אנרגיה עודפת.

ואם לא הקפדתם על מניעה ויש תחושה שהכלב שמן מדי – יש להביאו לווטרינר לאבחון מקיף בו ייסקרו הרגלי הכלב ותישלל אפשרות של מחלה הגורמת להשמנה זו (מצב שבו ההשמנה תהיה "שניונית").

הטיפול בהשמנה יכלול על פי רוב:

  1. הפחתה של צריכת הקלוריות של חיית המחמד ע"י שמירה על דיאטה הכוללת את כל אבות המזון.
  2. חלוקת מנות ההאכלה היומית לשלוש או ארבע ארוחות ביום.
  3. הקפידו לא לתת נשנושים בין הארוחות.
  4.  הפעילות הגופנית בריאה ומעלה את סיכויי ההצלחה של תכנית ההרזיה.
  5. עירכו טבלה ורישמו את המשקל של הכלב לאורך זמן.

לסיום זיכרו שלחיות שמנות יש יותר בעיות בריאותיות ותוחלת חיים קצרה יותר מאשר אלה שאינן שמנות.בעיות ישירות שקשורות בהשמנה הם קשיי נשימה, בעיות לב, מחלות פרקים קשיי המלטה ומצב כללי ירוד.